Üdvözlöm honlapunkon, köszönöm, hogy megtiszteli cégünket a figyelmével. Lovász Gyula vagyok, a Lovász-Vin Borkereskedelmi Kft. ügyvezetője. A Lovász-Vin Borkereskedelmi Kft. Zánkai Borháza 1984 óta foglalkozik a Zánka és Környéke Pinceszövetkezet minőségi hordós és palackozott borainak értékesítésével.
A Zánka és Környéke Pinceszövetkezet elődjével, a Magyar Tenger MGTSZ-szel, már 1969 óta kapcsolatban álltunk, mert édesapám, id. Lovász Gyula vendéglős volt Répcelakon, Rábakecölben, Lébényben, majd ő nyitotta a győriek által oly jól ismert Betérő Kisvendéglőt 1980-ban. Akkor még a hordós bornak nagy keletje volt, hordóban szállították a vendéglőkbe, ott is abban tárolták, sok helyütt még pincemestereket is foglalkoztattak, akik vigyáztak e nemes nedüre. Ebből jött az ötlet, hogy létre kellene hozni egy olyan borkereskedést , ahol más vendéglátóegységek és magánszemélyek is megvásárolhatják ezt a bort, úgy, hogy azért nem kell Szentantalfára utazni. Így jött létre 1984-ben a Dembinszky utcában egy garázsban, majd a Jósika utcában egy bérelt pincében a Zánkai Borlerakat.
1988 óta Győrszabadhegyen, kifejezetten erre a célra épült 120 nm-es pincében értékesítjük tovább a borokat. Édesapám halála után 1990-ben édesanyámmal és feleségemmel tovább folytattuk amit ő elkezdett és 1996-ban egyéni vállalkozásban, majd 1998 óta Kft-ként működünk tovább Zánkai Borház néven.
2001-ben a Balatonvin Borlovagrend tagjává választottak, amire nagyon büszke vagyok. Ezt az elismerést azzal is szeretném meghálálni, hogy minél több vásárlóval ismertetem meg a Zánka Nivegy-völgyi borokat és szőlőt művelő embereket.
Közben többször bővült a kínálat, ma már hat fajta minőségi hordós és nagyon sok féle palackozott borral várjuk kedves vásárlóinkat.
Győr-Moson-Sopron megyében közel 200 vendéglátóhelyet látunk el és számtalan törzsvendéget köszönthetünk üzletünkben.
Amennyiben nem ismert eddig bennünket, reméljük sikerült felkelteni érdeklődését és hamarosan vásárlóink között köszönthetjük.
Mikor több mint ötezer évvel ezelőtt a szőlő Közép-Ázsiából elindult világhódító útjára, a magyarok még nem a mai hazában éltek. Honfoglaló őseink már a honkeresés során megismerkedtek a borkészítés fortélyaival és a borfogyasztás örömeivel. Tanúsítja ezt…
továbbA borok és az ételek harmóniájának általános szabályai
továbbA szüret akkor kezdődik, mikor a szőlő eléri a termőhelyre, és szőlőfajtára jellemző cukor-sav arányt. Az északi termőhelyeken kevesebb a napfény és alacsonyabb a hőmérséklet, ezért a szőlőben alacsonyabb a cukorképződés, magasabb a savtartalom. Az itt termett borok…
tovább