Lovász-Vin Borkereskedelmi Kft.

Boros ételek

 

Receptek

Borban sült töltött hús

Hozzávalók: 1 kg csont nélküli karaj, 0,75 dl édes fehér bor, 1,5 dl étolaj

A töltelékhez: 3 tojás, 10 dkg csirkemáj, 1 fej hagyma, 5-6 szem gomba, 1 zsemle, 1 dl tej, ételízesítő, bors, 1 csokor petrezselyem, 1 teáskanál pirospaprika

Elkészítés: A töltelékhez való három tojást keményre főzöm. A húst felszelem, vékonyra verem, megszórom egy kevés ételízesítővel, félrerakom. Apróra vágom a hozzávalókat. A hagymát megpirítom, hozzáadom a májat, és kicsivel késöbb a gombát, a petrezselymet, az ételízesítőt, borsot, paprikát, összefőzöm. Kihűtöm, hozzáadom a tojásokat, a tejbe áztatott zsemlét, és villával jó alaposan összedolgozom. A hússzeletekre teszek tölteléket, majd kétoldalt kicsit behajtva feltekerem. Szorosan egymás mellé tepsibe teszem, megborsozom, ráöntöm a bort, és a maradék étolajat. Letakarom alufóliával, kilyukasztgatom a fóliát, és kb. 170 fokos sütőben sütöm, míg a bor elpárolog, és sűrű szaft marad utána. A fóliát leszedem, és megpirítom a tetejét.

tovább
Boros ribizlileves

Hozzávalók: 6 szem szegfűszeg, 1 rúd fahéj, 50 dkg ribizli, 10 dkg cukor, 3 dl rozé bor, 1 dl tejszín, 1 dkg keményítő

Elkészítés: Felforralunk 6 dl vizet, a cukorral, egy csipet sóval, hozzáöntjük a leszűrt fűszeres levet. Amikor forr, beleszórjuk a gyümölcsöt, beleöntjük a bort, és felforraljuk. A tejszínben kikeverjük a keményítőt, besűrítjük vele a levest, összeforraljuk, majd botmixerrel (vagy turmixgépben) összeturmixoljuk. Ha kihűlt, hűtőszekrénybe tesszük, hogy jól lehűljön. Utána tálaljuk.

tovább
Citromhab mandulás karamellával

Hozzávalók: 1 dl cukor, 1 dl fehér bor, 1 db citrom lereszelt héja és leve, 4 tojássárgája, 2 dl tejszín, a mandulás karamellához: 5 dkg leforrázott és feldarabolt mandula, 0,5 dl cukor, 4 babapiskóta, a díszítéshez: 1 kisebb narancs

Elkészítés: A mandulás karamellához a vajat vastag falú edénybe tesszük és a cukorral és a mandulával együtt felolvasztjuk. Amikor a cukor már sötét színű, kiöntjük zsírpapírra, és hagyjuk megdermedni. Amikor kihűlt és megkeményedett, kalapáccsal apró darabokra törjük. Közben nyeles edényben a cukrot és a bort összekeverjük, a tűzre tesszük és takaréklángon körülbelül tíz percig forraljuk. Hozzáadjuk a citromreszeléket és a citromlevet, majd kihűlni hagyjuk. Ezután belekeverjük a négy tojássárgáját, felforraljuk és addig keverjük, amíg az állaga krémszerű nem lesz. Ezután a tűzről levesszük és addig kevergetjük, amíg ki nem hűl. A kemény habbá vert tejszínt óvatosan a krémszerű masszához keverjük, fagylaltos pohárba öntjük és a tetejét mandulás karamellával hintjük meg. Narancsszeletekkel díszítjük és babapiskótával fogyasztjuk.

tovább
Hideg krémleves sárgadinnyéből és uborkából

Hozzávalók: 60 dkg sárgadinnye, 30 dkg uborka, 8 dkg törtjég, 4 dkg szeletelt mandula, 1 zöld citrom leve, 3 dl portói bor (csemege), 12 jégkocka, 10 dkg füstölt , sonka, hajszálvékony szeletben, 4 szál kapor

Elkészítés: A felaprított uborka és dinnye húsához adjuk a törtjeget, a szeletelt mandulát, a citrom levét, a bort, ízlés szerint sót és törött borsot, majd botmixerrel vagy turmixban krémszerűre keverjük. A hűtőből kivesszük a dinnye- és uborkagolyókkal töltött poharakat, két-három jégkockát teszünk bele és ráöntjük a jéghideg krémszerű pépet. A vékony szelet füstöltsonkát három részre hajtjuk, és harmonikaszerűen dísznyársra tűzzük. A levest a nyárssal és friss kaporlevéllel díszítjük.

tovább
Különleges göngyölt hús aszalt gyümölcsökkel

Hozzávalók: 1 kg sertéskaraj csont nélkül (vagy puilykamell), 30 dkg vegyes aszalt gyümölcs (szilva, sárgabarack, áfonya, füge), 3-4 fej hagyma, 3-4 gerezd fokhagyma, 25 dkg bacon szeletben, 1 dl balzsamecet, 1 zsemle, 1 tojás, 2 dl bor, 1 dl olívaolaj, 3 kanál nem túl édes lekvár (szilva, áfonya, füge, narancs), só, bors, gyömbér, zsálya, kakukkfű, bazsalikom,

Elkészítés: A húst felvágjuk úgy, hogy egy nagyobb lapot kapjuk. Enyhén kiklopfoljuk. Beborítjuk a bacon felével. A maradék bacont apró kockára vágjuk, zsírjára sütjük, hozzáadunk 1 fej hagymát kockára vágva. Amikor a hagyma megpirult, rádobjuk a szintén apróra vágott aszalt gyümölcsöket. Kicsit pároljuk, majd felöntjük a balzsamecettel, és néhány perdig pároljuk. Ízesítjük sóval, borssal, zsályával, gyömbérrel. Hozzáadjuk a vízben megáztatott zsemlét (elmorzsolva, hogy ne legyenek benne nagy darabok), majd ráütjük a tojást, és gyorsan elkeverjük benne. A tölteléket a húsra halmozzuk, felcsavarjuk. Fogpiszlálóval vagy hústűvel rögzítjül a széleket, és egy kiolajozott tepsibe tesszük. Mellévágunk 2-3 fej hagymát, a fokhagymagerezdeket, meglocsoljuk a maradék olajjal, sózzuk, borsozzuk, és forró sütőben 5 perc alatt megkapatjuk, majd aláöntjük a bort, lefedjük alufóliával, mérsékeljük a tüzet, és 1-1,5 órát pároljuk. Ekkor levesszük a fóliát, és gyakran locsolgatva megpirítjuk a húst. A húst deszkára tesszük, rövid hűlés után szeleteljük, a szaftot pedig átszűrjük és passzírozzuk. Hozzátesszük a lekvárt, beforraljuk, ízesítjük sóval, borssal, kakukkfűvel, bazsalikommal. Hagymás krumplipürével tálaljuk.

tovább
Muskotályos puding

Hozzávalók: 2 sárgadinnye, 2 dl muskotályos bor, 1 tasak vaníliaízű pudingpor (főzés nélkül készíthető), 5 dl tej

Elkészítés: A dinnye húsából karalábévájóval vagy kiskanállal apró golyókat vájunk ki. Néhányat félreteszünk a díszítéshez, a többit visszarakjuk a fél dinnyébe, és leöntjük a muskotályos borral. A pudingport a tasakon levő leírás szerint elkészítjük a tejjel, és a dinnyékbe töltjük. Rátesszük a félretett dinnyegolyókat, és fogyasztásig hűtőben tartjuk. Tálaláskor mentalevélkékkel is díszíthetjük.

tovább
Töltött malacpecsenye szilvás káposztával

Hozzávalók: A húshoz: 1 kis fej vöröshagyma, 15 dkg gomba, só, őrölt bors, 2 kemény tojás, 1 nyers tojás, 1 evőkanál tejföl, 2-3 evőkanál zabpehely, 1,60 kg bőrös malaccomb, flekkenfűszer, 1 evőkanál olaj, 2 gerezd fokhagyma

A káposztához: 1 kis fej vöröshagyma, 2 evőkanál olaj, 2 evőkanál cukor, 1 kg vöröskáposzta, só, ecet, 20 dkg kimagozott aszalt szilva, 0,5 dl bor

A hagymás krumplihoz: 50 dkg burgonya, só, 2 nagy fej vöröshagyma, 2 evőkanál olaj, késhegynyi pirospaprika

Elkészítés: A töltelékhez a hagymát apróra vágjuk, és az olajon megfonnyasztjuk. A gombát megtisztítjuk, szintén összevagdaljuk, és a hagymán megsütjük, a végén megsózzuk, megborsozzuk. A tűzről lehúzva az összevagdalt kemény tojásokkal, a nyers tojással, a tejföllel és a zabpehellyel összedolgozzuk, ha kell, utána ízesítjük. A malac alsó (nem bőrös) felét behasítjuk, a húst széthajtjuk, és a tölteléket ráhalmozzuk. A húst ráhajtjuk, átkötjük, a végeit összetűzzük, hogy a tölteléket megtartsa. A bőrét kockásra bevagdaljuk, a vágatokat és a hús alsó felét flekkenfűszerrel bedörzsöljük. Az olajon átsütjük, majd mindig csak egy kevés vizet aláöntve puhára pároljuk. Közben a sütőt 200 fokra (gáz 6. fokozat) bemelegítjük. A megpuhult pecsenyét bőrös felével felfelé tűzálló tálra fektetjük, és a sütőben a saját levével (esetleg sörrel) kenegetve ropogós pirosra sütjük.Közben a szilvás káposztához a hagymát összevagdaljuk, az olajon megfonnyasztjuk, és a cukorral meghintjük. A tűzön kevergetjük, amíg a cukor sárgulni nem kezd, akkor a vékonyra szelt káposztát beleforgatjuk, és sóval, ecettel ízesítjük. Először a saját levében, majd ha elfogy, a bort aláöntve 15 percig pároljuk. Ekkor a kimagozott szilvát belekeverjük, és együtt megpuhítjuk. A hagymás burgonyához a krumplit meghámozzuk, cikkekre vágjuk, és sós vízben öt percig főzzük. Közben a sütőt 200 fokra (gáz 6. fokozat) bemelegítjük. A burgonyát leszűrjük, tűzálló tálra terítjük, és a hagymát megtisztítva, cikkekre vágva belekeverjük. Az olajjal meglocsoljuk, a paprikával megszórjuk, és a sütőben, időnként meg-megkeverve kb. 30 percig sütjük.

tovább

Olvassa el ezeket is!

A magyar bor története

Mikor több mint ötezer évvel ezelőtt a szőlő Közép-Ázsiából elindult világhódító útjára, a magyarok még nem a mai hazában éltek. Honfoglaló őseink már a honkeresés során megismerkedtek a borkészítés fortélyaival és a borfogyasztás örömeivel. Tanúsítja ezt…

tovább
A borok és az ételek harmóniájának általános szabályai

A borok és az ételek harmóniájának általános szabályai

tovább
Fröccsözzünk..

Az eredetileg - németből átvett - spriccernek (spritzer) nevezett italnak a magyar története az 1800-as években kezdődött. Jedlik Ányos egyik, 1826-os találmányának, a szódavíznek az elterjedése alapozta meg a hosszú távú népszerűségét.

tovább

Győr 9028. Győr, Zichy Ottó út 17/a.